•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Poradnik budownictwa

Kostka brukowa - słownik pojęć

Kostka brukowa to termin dość szeroki, nic więc dziwnego, że mówiąc o niej zwykle staramy się usystematyzować pojęcia, jakich używamy. Na pierwszy plan wysuwa się tu behaton, a więc jedna z najbardziej popularnych kostek, dla których charakterystyczny jest przede wszystkim dość specyficzny kształt. Kostka taka pozwala na zazębianie się tych elementów, które sąsiadują ze sobą.

Nawierzchnia, która jest ułożona w ten sposób odznacza się odpornością na uszkodzenia, a także sporą wytrzymałością, nic więc dziwnego, że behaton jest wykorzystywany zarówno podczas budowy chodników, jak i dróg. Innym ciekawym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest brzegówka, a więc kostka układana nie w centrum, ale na krańcach danych powierzchni. To połowa normalnej kostki, którą kończy prosty brzeg.

Fazowanie

Termin fazowanie, który bywa używany nie tylko przez producentów, ale i przez sprzedawców, jest stosowany wówczas, gdy mówimy o ścięciu górnej krawędzi tak, aby uzyskać kąt 45 stopni. Frakcja jest średnicą ziaren, a grunt rodzimy tą warstwą gruntu, jaka pozostaje już po zdjęciu czarnoziemu, a więc gleby urodzajnej.

Holland

Ciekawym rozwiązaniem jest również Holland. Ta nieco tajemnicza nazwa jest używana na określenie kostki o prostokątnym kształcie z okami występującymi w proporcjach 1:2. Tu na uwagę zasługuje nie tylko prostota formy, ale i to, że kostka może być układana na wiele sposobów. Najczęściej mamy z nią do czynienia w chodnikach miejskich, choć pojawia się też na drogach rowerowych oraz w placykach ogrodowych.

Kostki dekoracyjne

Korytowanie

Podczas samego układania kostki pierwszą z wykonywanych przez nas czynności jest korytowanie. Na tym etapie usuwa się warstwę hummusu zwracając uwagę na to, aby czynność ta odbywała się wzdłuż kierunku planowanej budowy drogi. Niwelacja jest równaniem powierzchni do jednego poziomu, choć może być to również poziom zbliżony do tego, jaki jest określony projektem spadu.

Podsypka

Podsypka jest zaś warstwą kruszywa o szczególnie drobnej frakcji. Jest usypana bezpośrednio pod kostką brukową. Pomiędzy kostkami brukowymi powstają szczeliny nazywane spoinami. Te wypełnia się zwykle drobnym kruszywem.

Unidecor

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem kostki dekoracyjnej, ciekawym rozwiązaniem może być Unidecor. Kostka tego rodzaju przyjmuje kształt połączonego ze sobą ośmiokąta oraz kwadratu. Nawierzchnia z niej powstała sprawia wrażenie, jak gdyby była ułożona nie z jednej, ale z dwóch oddzielnych kostek. To ciekawe rozwiązanie nie tylko w przypadku posesji prywatnych, ale i wówczas, gdy w grę wchodzi ciekawa aranżacja przestrzeni publicznej.

Zobacz również