•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Materiały budowlane

Kostka brukowa - najważniejsze parametry

Decyzja o tym, jaka kostka brukowa powinna się pojawić na ścieżce w ogrodzie, a jaka ma zostać położona wokół naszego domu, nie jest nigdy prosta. Sytuację dodatkowo komplikuje to, że w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z wyborem, którego dokonuje się raz na wiele lat.

Na rynku mamy do czynienia dziś z wieloma producentami kostki brukowej, podjęcie ostatecznej decyzji jest więc uzależnione również od tego, czy firma, której produkty nas zainteresowały, rzeczywiście zasługuje na uznanie w naszych oczach. Równie ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie terenu i wybór wykonawcy, który rzeczywiście będzie w stanie sprostać zadaniu, które mu powierzymy, mamy więc do czynienia z wieloma czynnikami i tylko ich zgranie może doprowadzić do rezultatu, który będzie nas satysfakcjonował.

Producent

Oczywiście, analiza rynku nie powinna nas nastrajać negatywnie, mamy dziś na nim bowiem do czynienia z wieloma producentami kostki brukowej, których oferta powinna nas zainteresować. Co ciekawe, wiele firm nie ogranicza się jedynie do proponowania nam wysokiej jakości materiału. Ich oferta obejmuje również doradztwo i projekt, jeśli zaś taka jest nasza potrzeba – również samą budowę nawierzchni. Jeśli bowiem kostka brukowa ma nam służyć przez lata, znaczenie powinna mieć dla nas nie tylko jej trwałość, ale i odporność na uszkodzenia.

Wybór kostki brukowej

Wykonanie

Kostki brukowe powstają dziś w specjalnych maszynach w następstwie procesu znanego jako wibroprasowanie. W czasie jego trwania dochodzi do zagęszczania, mieszania oraz sprasowania masy, jaka powstaje w momencie, w którym beton łączy się z kruszywami. Już choćby dlatego gęstość jest powszechnie uważana za jeden z najważniejszych parametrów odnoszących się do kostki brukowej. Ocena gęstości gołym okiem nie jest prosta, sami jednak możemy ocenić, czy nie ma na niej ubytków i szczelin.

Jak rozpoznać kostkę dobrej jakości?

Niektórzy sprzedawcy zgadzają się również na to, aby przełamać kostkę. Gdy w trakcie takiego eksperymentu dochodzi do przełamania masy betonu razem z kruszywami, które wchodzą w jej skład, możemy mieć pewność, że natrafiliśmy na kostkę dobrze zagęszczoną, a co za tym idzie – trwałą. Jeśli jednak jej przekrój pozwala nam na przyjrzenie się nieregularnym fragmentom kruszyw, kostka będzie mało odporna, a jej zastosowanie może być rozczarowujące. Wspomniany eksperyment jest wart polecenia przede wszystkim wówczas, gdy kupujemy rozwiązanie pochodzące z niepewnego źródła, a brak zgody na jego realizację powinien być dla nas pierwszym sygnałem alarmowym. Nie mniej istotna jest grubość kostki, tu jednak duże znaczenie ma jej przeznaczenie.

Zobacz również