•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Poradnik budownictwa

Jakość termiczna budynków

Izolacje termiczne budynków

Przepisy, które nie tak dawno się pojawiły i dotyczą jakości termicznej budynków zakładają, że od 2021 roku będą powstawać wyłącznie energooszczędne budynki. Wymagania te oczywiście mają bezpośredni wpływ na naszą kieszeń, ponieważ ściany będą budowane z grubszych i cieplejszych materiałów.

Jeśli ktoś chce budować dom musi być świadomy tego, że każda przegroda, ściana, okno, drzwi musi spełnić określone warunki, gdy chodzi o izolacyjność cieplną. Współczynnik przenikania ciepła będzie kluczowym kontrolowanym oznaczeniem. W związku z tym jakie są wymogi UE zmieniają się także warunki budowy domów w Polsce. Według nich z roku na rok obniżać się ma energochłonność obiektów użytkowych i mieszkalnych.

Niski współczynnik przenikania ciepła dla ścian będzie oznaczał, że ubytki ciepła są niewielkie, a to ma wpływ na rachunki za ogrzewanie domu. Wartość tego współczynnika będzie uzależniona od materiału z jakiegoś ściany są wykonywane. Jeśli planujemy budowę domu warto sprawdzić jaki współczynnik będziemy musieli utrzymywać.

Ściany jednowarstwowe

Surowe warunki techniczne spełniać mogą wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych murowanych, także jednowarstwowe, jeśli tylko będą odpowiednio grube. Budowa takich ścian jest prosta i składa się z jednej murowanej ściany oraz wykończenia., by przegrody jednowarstwowe mogły mieć współczynnik przewodzenia dla ścian energooszczędnych materiał z jakiego będą wykonane musi mieć wysokie właściwości termoizolacyjne.

Domy energooszczędne

Ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe są najbardziej popularne i będą łatwe do budowania, nie są także szczególnie kosztowne. Mamy tam warstwę nośną i warstwę ocieplenia. Muruje się je z różnych materiałów, potem wykonuje izolowanie termiczne. Warstwa nośna powinna mieć odpowiednie warunki wytrzymałościowe. Grubość izolacji będzie uwarunkowania współczynnikiem przenikania ciepła. Ocieplenie ścian wykonuje się metodą lekką mokrą, która polega na przyklejeniu do niej płyt styropianowych albo takich z wełny mineralnej.

Ściany trójwarstwowe

Kolejne rozwiązanie technologiczne jest bardzo pracochłonne a co za tym idzie kosztowne. Ścianę z trzech warstw buduje się przy zachowaniu materiału, który ma określoną wytrzymałość. Drugą warstwę stanowić będzie materiał termoizolacyjny a trzecia to warstwa osłonowa, która będzie odpowiadać za odporność ściany. Przy takich ścianach mur konstrukcyjny wznoszony będzie z tych samych materiałów co ściana dwuwarstwowa a do ocieplania stosuje się płyty styropianowe albo też miękką wełnę hydrofobizowaną.

Zobacz również