•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Narzędzia majsterkowicza

JAKOŚĆ ELEKTRONARZĘDZI

Dyskusja o jakości elektronarzędzi rozpala emocje wśród profesjonalistów jak i też majsterkowiczów. Warto zadać sobie pytanie czy chodzi o używanie narzędzi doskonałej jakości czy jakości odpowiedniej pod kątem tego co będziemy mieli do wykonania. Każde narzędzie ma swoją określoną jakość i określone parametry, które będzie można ocenić wymiernie.

Zdarza się jednak, że w dyskusjach zapominamy, że zarówno narzędzie jak i jakość mają swoją cenę. Dlatego jeśli nie jesteśmy milionerami nie możemy wyłącznie kierować się jakością. O wiele ważniejsze będzie zadać sobie pytanie czego w ogóle potrzebujemy i jak będziemy sprzętu używać. Profesjonalne narzędzia kosztują dużo, ale są one przeznaczone do trwałej intensywnej pracy. Większość z nas takich trudnych zadań nie będzie wykonywać. Jeśli chodzi o zastosowania amatorskie, hobbystyczne bez wątpienia zdecydowanie lepiej wybrać jakąś racjonalną decyzję co do zakupu narzędzi, nie trzeba będzie przesadzać w przypadku takiego wydatku.

Jakość elektronarzędzi – jak ją oceniać?

Jeśli oceniamy jakość powinniśmy zastanowić się między innymi nad tym jak wygląda cena. To już taka kwestia, która jest w stanie dać nam pewną informację o jakości konkretnej propozycji dla nas przygotowanej. Niestety musimy pamiętać, że cena nie zawsze jest wiarygodna, zdarza się bowiem za małe pieniądze kupić coś doskonałego a za duże sprzęt marnej jakości.

Praca z elektronarzędziami

Elektronarzędzia nie mają jednak takich elementów, którymi jednoznacznie będzie można ocenić jakość konkretnego sprzętu. Zwykłym zjadaczom chleba zostanie po prostu podejmowanie decyzji na podstawie tego jakie konkretne dane znajdują się w karcie produktu w sklepie, w ten sposób można porównywać i wybierać ten sprzęt, który w czystych liczbach wypadnie najlepiej.

Przy wyborze należy między innymi uważać, by nie przywiązywać zbyt dużej wagi do mocy narzędzi. To najczęściej popełniany błąd, ponieważ moc raczej nie ma decydującego znaczenia. Trzeba zwracać uwagę na decydujące kwestie o wydajności i skuteczności, wśród nich między innymi energię udaru. Bardziej istotne jest również to, by przed zakupem elektronarzędzia brać do ręki i spróbować z nimi popracować.

W ten sposób będzie można ocenić dane urządzenie w praktyce nie tylko po karcie produktu. Jeśli chodzi o wiertarko wkrętarkę należy sprawdzać czy wygodnie sięgamy palcami do przełącznika regulacji, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że obsługa sprzętu będzie wygodna. Próba to szansa na sprawdzenie czy urządzenie jest dopasowane do nas i wygodnej pracy.

Zobacz również