•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Termoizolacja

Jakie folie budowlane stosować do ocieplenia domu?

Jak ocieplić dom

Ocieplenie domu ma jeden ważny etap prac. Chodzi o ocieplenie ścian zewnętrznych a także dachu przez zastosowanie specjalnej folii budowlanej. Wiatroizolacja to bowiem dobra bariera dla wiatru, deszczu, wilgoci z zewnątrz. Warto wiedzieć jak dobrać folię do naszych potrzeb, by dobrze się sprawdzała.

Folie wiatroizolacyjne stosowane są przede wszystkim w ścianach zewnętrznych budynków o konstrukcji szkieletowej drewnianej albo stalowej. Wiatroizolacja będzie chronić ściany od zewnątrz przed wianiem i wnikaniem wody oraz wilgoci. Może się to wydawać dziwne, jednocześnie jednak jest w stanie wypuszczać parę wodną, która wydostaje się z wnętrza domu. Dzięki dobrym właściwościom para nie będzie gromadzić się w ścianie i nie będzie zwilgocenia ułożonej izolacji cieplnej.

Dlaczego stosować takie folie budowlane?

Domy drewniane, które nie mają wiatroizolacji będą się szybko wychładzać. Ciepło ucieka szybko z pomieszczeń położonych w tej części domu, która narażona będzie na działanie wiatru oraz deszczu. Wiatroizolacje układane są w ścianach zewnętrznych i powinny mieć wysoką paroprzepuszczalność. Poszczególne właściwości folii są związane bezpośrednio z jej budowa, dlatego jej poprawne układanie jest tak bardzo ważne.

Materiały do ocieplenia domu

Jakie folie wybrać?

Są to zazwyczaj włókniny polipropylenowe, polietylenowe albo też wykonane z polyolefinu. Mocne i dlatego trudno będzie je uszkodzić gwoździem. Nie zmieniają właściwości nawet w szerokim zakresie temperatur.

Pamiętaj! Paroprzepuszczalność folii wiatroizolacyjnych – różna w każdą stronę – związana jest z ich budową, dlatego bardzo ważne jest, by poprawnie je układać, czyli odpowiednią stroną na zewnątrz – zwykle jest ona kolorowa lub są na niej napisy.

Folie są sprzedawane w zwiniętych w rolki arkuszach najczęściej o szerokości 1,5 m albo 2,8 m. oraz długości 50 albo 100 metrów. Szersze folie łatwiej będzie zamocować na ścianach domu. Grubość jest pomiędzy 0,2 a 0.5 mm.

Niektóre tego typu izolacje stosowane są także w dachach jako folie dachowe wstępnego krycia. Przeznaczenie a także sposób układania musi być opisany w instrukcji, którą powinien przygotowywać producent. Zastosowanie złej folii może sprawiać, że będzie dochodzić do zawilgocenia izolacji cieplnej oraz konstrukcji ściany. Na opakowaniu folii powinna być nazwa i adres producenta, nazwa wyrobu, data produkcji, wymiary, zasady stosowania a także symbol certyfikatu lub też aprobaty technicznej. Trzeba pamiętać, że folie przechowuje się w suchych i przewiewnych pomieszczeniach. W trakcie przewożenia trzeba je układać tak by się nie przesuwały.

Zobacz również