•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Jak czytać oznaczenia ułatwiające wybór styropianu?

Nowa klasyfikacja

W 2004 roku w życie weszła norma europejska PN-EN 13163 odnosząca się do tych wyborów, które są przeznaczone do wykonania izolacji termicznej ze styropianu. Jedną z jej konsekwencji jest zmiana, jaka dokonała się w nazewnictwie wspomnianych wyrobów. Do tego czasu najważniejszym z parametrów był ten, który opisywał gęstość styropianu, a co za tym idzie najczęściej pytano sprzedawców o płyty izolacyjne o oznaczeniu FS 15. Dziś znacznie ważniejsza jest informacja odnosząca się do naprężenia ściskającego przy dziesięcioprocentowym odkształceniu względnym. Nie mniej istotny jest jednak również współczynnik przewodzenia ciepła lambda i to właśnie oba łącznie stanowią Typ Wyboru będący stosowanym przez producentów oznaczeniem.

Do czego styropian

Oczywiście, norma europejska mówiąc o właściwościach nie informuje nas o tym, jak wykorzystywać styropian i wyroby styropianowe. Nie jest też odpowiedzialna za przypisanie konkretnych klas i właściwości określonym typom styropianu. Tu kluczowe znaczenie wydają się więc mieć przepisy stosowane w poszczególnych krajach członkowskich.

EPS 50 – 042

Styropian o oznaczeniu EPS 50 – 042 jest przeznaczony przede wszystkim do wypełniania ścian szczelinowych, nie ma przy tym znaczenia to, czy szczelina powietrzna jest wentylowana, czy też nie. Można z niego korzystać także wówczas, gdy zależy nam na wypełnieniu konstrukcji wewnętrznych ścianek działowych, a także wówczas, gdy chcemy wypełniać lekkie stropy szkieletowe z okładziną.

Wykorzystanie styropianu

EPS 70 – 0140

Z kolei oznaczenie EPS 70 – 0140 mówi nam o tym, że rozwiązanie, z którym mamy do czynienia jest przeznaczone do ocieplania od spodu ścian oraz stropów przy wykorzystaniu tak zwanej metody lekkiej-mokrej. Można stosować je także do ocieplania ścian szkieletowych dla których charakterystyczne jest poszycie drewniane, a także tych, które posiadają poszycie drewnopodobne, choć tu warunkiem koniecznym jest obecność wentylowanej szczeliny powietrznej (od zewnątrz).

EPS 100 – 038

EPS 100 – 038 to z kolei oznaczenie, które informuje nas o tym, że styropian jest przeznaczony do ocieplania ścian oraz cokołów i stropów od spodu w metodzie lekko-mokrej. Takie rozwiązanie jest też przydatne, gdy chcemy ocieplać ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także tych, które są normalnie obciążone.

EPS 200 – 036

Oznaczenie EPS 200 – 036 jest informacją na temat styropianu, który może być wykorzystywany do ocieplania cokołów w metodzie lekkiej-mokrej. Takie rozwiązanie jest też stosowane przy ocieplaniu ścian znajdujących się poniżej poziomu gruntu, a także podłogi pod pokładem. Poza standardowymi pojawiają się też oznaczenia rzadziej spotykane, które warto konsultować ze sprzedawcą.

Zobacz również