•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Termoizolacja

Ile styropianu będzie potrzebne?

Ustalanie, ile styropianu będzie potrzebne dla wykonania izolacji, nie jest specjalnie skomplikowane, ale wymaga dokonania dokładnych pomiarów powierzchni ocieplanych ścian budynków. Obliczenie wykonuje się w oparciu o długość i wysokość ściany – te wartości należy po prostu przez siebie pomnożyć.

Uzyskany wynik należy potem pomnożyć przez grubość styropianu, który chcemy ułożyć, co da nam ostateczny wynik w metrach sześciennych.

Szczegóły obliczeń

W czasie praktycznego obliczania ilości niezbędnego styropianu zawsze należy przeszacować nasze potrzeby, by nie okazało się, że styropianu jest za mało. Robi się to poprzez wliczenie w powierzchnię do ocieplenia drzwi i okien, które oczywiście ocieplane nie będą. Można przedstawić cały proces na kilku prostych przykładach:

Przykład I

Powierzchnia domu wynosi 250m2, a planowana grubość styropianu to 14cm, czyli 0,14m. Obliczenie jest bardzo proste: 250x0,14=35. Do ocieplenia budynku będzie potrzebne 35m3 styropianu. W jednej paczce styropianu znajdziemy 0,3m3 produktu, więc: 35/0,3=117. Musimy zamówić 117 paczek styropianu, co u większości dostawców będzie oznaczało, że transport styropianu będzie darmowy.

Przykład II

Załóżmy, że mamy mniejszy dom o powierzchni 200m2, ale planujemy trochę grubszą izolację na 15cm. Nasze obliczenia to: 200x0,15=30. 30m3 sześciennych styropianu będzie kupowane w paczkach styropianu frezowanego, w których znajdujemy 0,28m3 produktu. 30x0,28=107. Potrzebujemy zatem 107 paczek takiego styropianu i także w tym przypadku możemy liczyć na niższe koszty transportu lub ich brak.

Wykonanie izolacji ścian

Uwaga

Nie wszystkie ściany są oczywiście prostokątne lub kwadratowe. Jeśli mamy do czynienia z poddaszem o kształcie trójkąta, nasze obliczania mszą uwzględniać fakt, że powierzchnia takiej ściany będzie o połowę mniejsza, niż gdyby taką samą długość i wysokość miała ściana prostokątna.

Przykład III

Ocieplać możemy także oczywiście powierzchnie fundamentów. Załóżmy, że mamy 4 ściany o długości 10m każda, a wysokość ściany fundamentu to 2m. Daje to nam powierzchnię do ocieplenia rzędu 80m2. Izolację będziemy wykonywać z warstwy styropianu o grubości 5cm, czyli 0,05m. Obliczenia wyglądają tutaj analogicznie, czyli: 80x0,05=4. W takich przypadkach stosuje się styropian gładki, czyli pakowany w ilości 0,3m3 w paczce. Oznacza to, że potrzeba nam 4/0,3=14 paczek.

Ilość potrzebnego styropianu jest niewielka, więc warto się zastanowić nad zakupem droższych produktów o wyższej gęstości i lepszych właściwościach, ponieważ różnica kosztuj jest niewielka, a różnica jakości może być bardzo istotna.

Zobacz również