•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Narzędzia majsterkowicza

FREZARKI GÓRNOWRZECIONOWE

Wprawny specjalista, jeśli weźmie do ręki frezarkę górnowrzecionową będzie w stanie obrabiać drewno i wydobędzie z niego wyjątkowe rzeźby, ornamenty. Podpowiemy jak powinno się używać tego właśnie narzędzia.

Zalety

Możliwość w sposób swobodny formowania materiału elektronarzędziami będzie podobna do tego jak wykonuje się realizację prac z pomocą noży oraz dłut. Jednocześnie dzięki prowadnicom i szablonom będzie można przygotować kształty odpowiadające wzorom stereometrycznym przy zachowaniu powtarzalności takiej jak przy produkcji maszynowej.

Wady

Fakt, że urządzenie ma formę uniwersalną niestety dochodzi do tego, że wydajność wykonywanej obróbki będzie niska. Dlatego użycie tego sprzętu do seryjnej produkcji poręczy schodowych, ozdobnych listew ozdobnych do regałów będzie możliwe, ale w praktyce jest to kompletnie nieopłacalne. Podobnie będzie to wyglądać, gdy chodzi o rozmiar obrabianych elementów. Nie mają one technicznych ograniczeń, ale im większy rozmiar tym ta praca będzie trudniejsza i nie będzie miała większego sensu.

Użytkowanie frezarki

Kryteria wyboru

Jeśli chodzi o wybór urządzenia powinniśmy zwracać uwagę nie tyle na moc silnika, ale raczej istotniejszą kwestią będzie to jakie są rodzaje i rozmiary frezów a także prowadnic oferowanych w zestawie. W ten sposób będzie można ewentualnie ocenić jakie możliwości daje nam to urządzenie, jak będzie można je w praktyce wykorzystywać. Na praktyczność jakość obróbki negatywnie wpływać będą poprzeczne wibracje ruchomych części i wahania, gdy chodzi o prędkość obrotową. Dlatego zastosowanie systemów elektronicznej regulacji oraz stabilizacji obrotów silnika, wysoka jakość łożysk i wyważanie wirników to takie elementy, na które trzeba zwracać uwagę.

Zasady użytkowania frezarki górnowrzecionowej

Obróbka materiałów z użyciem frezarki swobodnie trzymają w rękach jest dość trudne, dlatego nie będzie można tego wykonywać w każdej sytuacji. Potrzebnych w tym celu doświadczeń dostarcza nam frezowanie elementów mniej skomplikowanych oraz geometrycznie regularnych kształtów jak w czasie formowania krawędzi, które są niezbyt grube.

Pracę tego rodzaju rozpoczyna się od montowania w uchwycie wrzeciona za odpowiedniego frezu z bocznymi ostrzami, których obrys stanowi odbicie lustrzane formy, która będzie wypracowana.

Do obróbki krawędzi będzie się blokować ogranicznikiem śrubowym korpus frezarki na prowadnicach pionowych, by frez wystawał na odpowiednią głębokość z otworu podstawy. Posuw roboczy uzyskiwać można przemieszczając całą frezarkę opartą na ślizgowej stopie po górnej powierzchni płyty.

Zobacz również