•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Efektowne wzornictwo - jak wykorzystać kostkę brukową?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak urozmaicić wygląd nawierzchni znajdującej się wokół naszego domu, nie mamy powodu do obaw, że nie sprostamy temu zadaniu. Możemy zdecydować się zarówno na łagodne koła i łuki, jak i na asymetryczne wzory, nic przy tym nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy postawili na wyraziste proste linie.

Kostki brukowe są dziś dostępne w naprawdę bogatej ofercie. Charakteryzują się nie tylko zróżnicowanymi wymiarami, ale również fakturami i kolorami. Można więc wykorzystywać je do zróżnicowanych aranżacji, tych bardziej oraz mniej typowych. Oczywiście, przestrzeń taka powinna być nie tylko efektowna, ale również trwała i maksymalnie funkcjonalna. Jej odpowiednie zaaranżowanie nie jest jednak wcale wyzwaniem, któremu są w stanie sprostać wyłącznie profesjonaliści.

Spójnie i z pomysłem

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie wzory na nawierzchni wybrać, musimy mieć świadomość, że to funkcja dekoracyjna jest najważniejszą z tych, jaką mają do spełnienia. Szczególne znaczenie ma ona wówczas, gdy kostka ma się znaleźć na rozległym obszarze, jednorodna płaszczyzna może bowiem wówczas ulec metamorfozie. Różne wzory kostki mogą być pomocne także wówczas, gdy zależy nam na oddzieleniu od siebie poszczególnych stref tak, aby można było łatwo zorientować się choćby w tym, gdzie kończy się podjazd a zaczyna ścieżka.

Wzory kostki brukowej

Jeśli decydujemy się na wyrazisty design, powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru. Skomplikowane ornamenty o wielu kolorach wyglądają niesamowicie, w pewnym momencie jednak mogą okazać się dość męczące. Problemem może być również to, że są one w stanie zdominować przestrzeń, co może odwracać wzrok od innych elementów wchodzących w jej skład nawet pomimo tego, że i one są wyjątkowo atrakcyjne.

Aranżacje na czasie

Jeśli zastanawiamy się nad tym, na jaką aranżację się zdecydować, często zwracamy uwagę również na to, do jakiego stopnia jest on zgodna z aktualnie obowiązującymi trendami. Obecnie w modzie są przede wszystkim aranżacje minimalistyczne, a więc takie, które odznaczają się prostymi formami mającymi tendencję do geometryzacji. Taka nowoczesna aranżacja nie musi być zresztą wcale nudna zwłaszcza, jeśli w jej skład wchodzą prostokątne lub kwadratowe elementy o zdecydowanej kolorystyce. Jeśli stawiamy na styl rustykalny, możemy decydować się ścieżki nie tylko kręte, ale i ozdobne zaś cechą charakterystyczną dla stylu klasycznego są podjazdy z rondem lub place z akcentami przypominającymi kształt koła. Nie można też zapominać o tym, że nawet najbardziej atrakcyjna ścieżka z kostki brukowej nie zda się na wiele, jeśli nie zostanie ciekawie ułożona.

Zobacz również