•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Materiały budowlane

Co analizować kupując kostkę brukową?

Ceny kostki brukowej są dość zróżnicowane, wpływ na nie ma bowiem nie tylko rodzaj kostki, ale i jej walory dekoracyjne. Oczywiście, różnorodność wcale nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji, choć nie można nie zgodzić się z tym, że elementy ozdobne wykonane z kostki brukowej wpływają korzystnie zarówno na postrzeganie domu, jak i ogrodu.

Warto więc przeanalizować nie tylko ceny, ale i rodzaje bruku, aby nie wydać za dużo pieniędzy, a jednocześnie mieć pewność, że udało się nam kupić dokładnie taki produkt, który będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Możemy korzystać z różnych sposobów dzielenia kostki brukowej, nie bez znaczenia jest więc i to, z jakim rodzajem materiału mamy w jej wypadku do czynienia. Jeśli więc nawierzchnia w domu i w ogrodzie była nie tylko solidna, ale również trwała, bruk powinien być dobierany tak, aby jego grubość była optymalna.

Ważne parametry kostki brukowej

Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć wytrzymałość na obciążenia, z inną kostką będziemy mieć więc do czynienia na podjeździe, a z inną w alejkach ogrodowych. Oczywiście, nie musimy obawiać się, że podczas wyboru nie będziemy w stanie znaleźć idealnego rozwiązania, grubości już dawno podlegają bowiem standaryzacji.

Zakup kostki brukowej

Kostka o grubości 4 centymetrów sprawdza się więc przede wszystkim tam, gdzie nie mamy do czynienia z ruchem samochodowym, jest więc rozwiązaniem idealnie sprawdzającym się w ogrodzie. Kostka brukowa o grubości 6 centymetrów jest już znacznie bardziej wytrzymała, możemy więc zdecydować się na jej wykorzystanie i tam, gdzie należy oczekiwać przemieszczania się stosunkowo lekkich samochodów.

Kostka brukowa - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kostka o grubości 8 lub 9 centymetrów powinna zainteresować te osoby, które zastanawiają się nad przygotowaniem parkingu lub podjazdu. Powinna poradzić sobie nawet wtedy, gdy przejedzie po niej samochód ciężarowy. Oczywiście, w sprzedaży dostępne są też jej nieco większe rozmiary, najczęściej jednak jest wykorzystywana wówczas, gdy chcemy umieścić ją w składzie dość ciężkich materiałów budowlanych i tam, gdzie mamy do czynienia z ruchem ciężkich maszyn. Pewne znaczenie powinno mieć dla nas również to, jakim kształtem charakteryzuje się kostka. Najczęściej mamy do czynienia z elementami o kształcie cegiełek i kwadratowych fali, choć dziś modna jest też kostka trapezowa. Nie można wskazywać tu na lepsze lub gorsze rozwiązanie, a nasz wybór w zdecydowanej większości przypadków jest podyktowany kwestiami estetycznymi. Warto też pamiętać o tym, że kostka brukowa powstaje z różnych materiałów, a co za tym idzie, należy brać pod uwagę także charakterystyczne właśnie dla nich parametry.

Zobacz również