•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Poradnik budownictwa

Budowa kostki brukowej - przygotowanie

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak zaaranżować nawierzchnię otaczającą nasz dom zwykle mamy świadomość tego, że nie ma tu miejsca na przypadkowe rozwiązania. Najczęściej jest to efekt długich przemyśleń poprzedzony licznymi analizami.

Od nawierzchni takiej oczekujemy przecież nie tylko atrakcyjności wizualnej, ale również trwałości, dbamy więc nie tylko o wybór odpowiedniego materiału, z jakiego wykonana jest kostka brukowa, ale również koloru i kształtu. Gdy więc zastanawiamy się nad tym, jakie kryteria można uznać za kluczowe, najczęściej wskazujemy tak na estetykę, jak i na względy praktyczne przyjmując, że trudno je oddzielać od siebie. Nie mniej istotne wydaje się jednak to, gdzie powinna być położona kostka brukowa i jakie ma być jej przeznaczenie.

Jeśli kostka ma grubość 6 centymetrów, najlepiej sprawdzi się na ścieżce oraz na różnego rodzaju podjazdach. Jeśli jednak spodziewamy się większych obciążeń, kostka o grubości od 8 do 10 centymetrów wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem. Kostka może być z powodzeniem układana na dowolnej nawierzchni, a ponieważ nie ma konieczności wykonywania dylatacji, nasze zadanie ogranicza się do zapewnienia spadów, dzięki którym możliwe stanie się odprowadzanie wody z powierzchni we właściwy sposób.

Wzory kostki brukowej

Prace przy układaniu kostki brukowej

Prace przy wykonywaniu takiej kostki można podzielić na przynajmniej kilka etapów. Na pierwszy plan wysuwa się korytowanie oraz montowanie odwodnienia, potem następuje ustawianie krawężników oraz wykładanie stabilizującej grunt podbudowy. W końcowej fazie dochodzi do ułożenia samej kostki, a w dalszej kolejności również do jej zagęszczenia.

Korytowanie to nic innego jak tylko wykop odpowiadający powierzchni, która jest przeznaczona do tego, aby ułożyć nawierzchnię. Tu duże znaczenie ma nie tylko rodzaj gruntu, ale i rodzaj kostki, w rożnych przypadkach konieczne jest bowiem wykonanie wykopu na odpowiedniej głębokości. Jeśli powierzchnia nie jest duża, koryto może być wykonane nawet z wykorzystaniem łopaty, jeśli jednak jest ona większa, znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu. Takie podejście jest ułatwieniem podczas pracy, rozwiązuje przy tym problem zebranej ziemi. Bardzo duże znaczenie mają też krawężniki, o których wiadomo, że to właśnie one określają płaszczyznę powierzchni. To również krawężniki są jej ogranicznikiem. Osadza się je także wzdłuż obramowania. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się klasyczne krawężniki chodnikowe, choć zastosowanie mają też masywniejsze krawężniki nazywane drogowymi.

Zobacz również