•   Środa, 23 września 2020
Narzędzia majsterkowicza

BEZPIECZNA PRACA NARZĘDZIAMI

Podczas remontu albo pracy w warsztacie łatwo będą się pojawiać kontuzje, skaleczenia czy poważniejsze wypadki. Ryzyka nie da się całkowicie eliminować, ale na pewno trzeba robić wszystko by ograniczyć je do minimum. Tak jak mówi się czasami tam, gdzie drwa rąbią tam wióry lecę.

Dlatego nie ma się co dziwić, że w trakcie pracy na pewno pojawiać się będą różnorakie problemy i może dojść do obtłuczenia placów, skaleczeń i dlatego właśnie takie różne wypadki w czasie pracy po prostu mogą się wydarzyć. Oczywiście największe zagrożenia mamy w momencie, gdy dopiero rozpoczynamy pracę z elektronarzędziami i wtedy trzeba będzie uważać na to co będzie się działo. Oczywistym jest, że z takimi narzędziami nie będzie można pracować w momencie, gdy będziemy pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Nie można mieć obniżonej koncentracji, ponieważ sprawne wykonywanie pracy nie będzie wtedy możliwe.

Bezpieczeństwo

Przyczyną wypadków może stać się miedzy innymi źle wybrane ubranie. Do takiej pracy trzeba się dobrze przygotować. Unikajmy luźnych materiałów, które mogą dostać się do trybów maszyny i tak szybko dojdzie do wypadku. Powinniśmy zdejmować wszelkie łańcuszki, obrączki i inne tego typu rozwiązania, unikajmy również noszenia zegarków.

Odpowiednie buty do pracy to kolejna ważna sprawa, o której będzie trzeba pamiętać. Należy zwrócić uwagę na to jakie mamy obuwie, materiał antypoślizgowy, który sprawi, że nic niekorzystnego się nie wydarzy. Wiele prac będzie również wymagać od nas założenia okularów ochronnych i ochronników słuchu. Okulary mogą nas chronić przed wszelkimi odłamkami, opiłkami i drzazgami, pyłem, klejem czy farbami.

Bezpieczeństwo w pracy

Zawsze, gdy będzie powstawać w trakcie pracy dużo pyłu i kurzu ważne będzie stosowanie masek przeciwpyłowych, które ograniczyć mogą wpływ tego typu elementów na nasz organizm. Maski trzeba będzie kupować dobrej jakości, by były w stanie skutecznie chronić przed pyłami.

Wyposażenie osobiste

Jeśli chodzi o takie ważne sprawy, trzeba również powiedzieć sobie o istotnym znaczeniu takich elementów jak wyposażenie miejsca pracy. Musimy sobie je zorganizować w taki sposób, by wszystko było uporządkowane, należy sobie również zapewnić należyte oświetlenie w miejscu wykonywania pracy.

Pamiętajmy także o tym, że narzędzia muszą być rzeczywiście w bardzo dobrym stanie. Wiele osób o tym zapomina, ale przed każdym zadaniem będzie trzeba zwracać uwagę na to, czy wszystkie narzędzia są w dobrym stanie technicznym i będzie można z nimi bezpiecznie pracować. To ważne, by w trakcie pracy nic niebezpiecznego nie miało miejsca.

Zobacz również