•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Akustyka pomieszczeń

Naturalne, piękne brzmienie muzyki klasycznej, rozrywkowej czy rockowej, a do tego niskie basy – tego pragnie każda osoba, miłująca muzykę w całej swojej okazałości. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w sklepach audio dźwięk może brzmieć zupełnie inaczej niż w naszym pokoju – mimo że sprzęt grający może być odpowiedni, to pomieszczenia odsłuchowe są nieprzystające do wymagań dobrego brzmienia. Jak ważna jest odpowiednia akustyka pomieszczeń?

Jakość brzmienia a rodzaj pomieszczenia

Za jakości brzmienia w 30% odpowiedzialny jest sprzęt wykorzystywany do słuchania muzyki, a w aż 70% pomieszczenie, w którym ma miejsce odsłuch tych dźwięków. Z pewnością większość osób zauważyła, jak bardzo może różnić się odsłuch we wnętrzach będących na przykład w czasie remontu czy pustych, nieumeblowanych pomieszczeniach od tych w codziennym, gotowym do użytku stanie.

Akustyka pomieszczenia zależy przede wszystkim od kształtu oraz wymiarów pomieszczenia, a także położenia otworów drzwiowych i okiennych. Wystrój naszego pokoju oraz materiał, z którego wykonany jest sufit, podłoga oraz ściany, w równie ważnym stopniu wpływa na akustykę wnętrza. Kluczowe jest to zwłaszcza w przypadku, gdy posiadamy nieumeblowane jeszcze pomieszczenie do odsłuchu, gdzie w łatwy sposób możemy zmienić jego walory akustyczne.

Pomieszczenia do odsłuchu to najczęściej miejsca, takie jak salon, sypialnia czy pokój dziecka, a nie - specjalnie wyselekcjonowane i przygotowane wnętrza. Są one zatem dopasowane do swobodnego użytkowania i ustawienia zarówno mebli, jak i sprzętu audio w sposób najbardziej wygodny oraz funkcjonalny. To z kolei wpływa na tak znaczącą różnicę między domowymi studiami bądź salami kinowymi, w których dopracowano odpowiednie wygłuszenie i zapewniono wzorcową akustykę pomieszczeń. Można tam swobodnie zestawiać nie tylko meble, ale przede wszystkim szeroko pojęty sprzęt do odsłuchu.

Akustyka pomieszczeń – wielkość pokoju

Małe wnętrza wprowadzają ograniczenia związane z niskimi basami oraz te z zakresu stereofonii, ponieważ długość fali dla częstotliwości małych, jest dużo większa niż wymiary pokoju. Niskie basy bowiem będą słyszalne w sposób pneumatyczny. Jeśli chodzi natomiast o stereofonię, brak wystarczającej ilości miejsca, uniemożliwia odpowiednie rozstawienie sprzętu audio, a tym samym pożądany odsłuch. Rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie kolumn wprost na siebie, w bliskiej odległości, choć ważne by były to mniejsze monitory podstawkowe – sposób sprawdza się we wnętrzach do 25 m2.

Większe pomieszczenia wymagają już innego rozstawienia sprzętu oraz kształtu pokoju – pomieszczenie w formie sześcianu jest zdecydowanie odradzane ze względu na złą proporcję między ścianami, podłogą i sufitem - powodują one uciążliwy odsłuch basów.

Odsłuch i pogłos

W pomieszczeniach mieszkalnych fale akustyczne nie rozprzestrzeniają się swobodnie, czyli zupełnie inaczej niż w otwartych przestrzeniach. Napotykają one wówczas różnego rodzaju przeszkody w postaci sufitu, ścian oraz podłogi, dlatego dźwięk nie trafia wprost od głośnika do osoby znajdującej się naprzeciwko, ale rozchodzi się, odbijając od wspomnianych przeszkód.

 

Akustyka pomieszczenia to bardzo skomplikowany proces. Na rynku obecnie znajduje się mnóstwo rozwiązań, które pomagają poradzić sobie z wygłuszeniem konkretnych części wnętrza, a nawet całego pokoju. Panele akustyczne stają się coraz bardziej popularne – ludzie wykorzystują je już nie tylko do profesjonalnego czy domowego studia, ale także w miejscach publicznych, gdzie tak ważne jest zachowanie odpowiedniej akustyki.

 

Zobacz również